17 Şubat 2014 Pazartesi

Şiddet

Sabah haberlerinde gördüm. Karı-koca sokakta tartışıyor. Adamın elinde bıçak. Görenler polisi arıyor. Ama polis gelene kadar geç olacak belli. Oradakiler adama saldırıyor. Linç etmek istiyor. Polis geliyor da, adamı halkın elinden alıyor.

Gelmeseydi de polis, öldürselerdi diyorum bir yandan. Çünkü o koca karısını öldürseydi, çok az bir cezayla kurtulacaktı. Öldür(e)meden polis tutuklasa, kısa bir sürede çıkıp ilk fırsatta öldürecekti. O kadar çok örneği var ki...

Linç yanlış mıdır? Elbette. Şiddete şiddetle karşılık vermek, şiddeti yüceltmek midir? Elbette. Yasalar vardır, mahkemeler vardır, adalet vardır. Ve böyle suç teşkil eden konular onların tekelinde olmalıdır. İnsanlar kendi adaletlerini uygulamamalıdır. Bu kaosa sebep olur vs vs... Bu işin mantık boyutu.

Ama var olan yasalar bile uygulanmıyor, 24-25 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki kızın "rızası vardır" deniyor, dayakçı, katil koca mahkemeye kıravat takıp gitti diye, iyi hal indiriminden yararlanıyor, pedofilinin adı "çocuk gelin" diye masumlaştırılıyorsa, herrr günn en az bir kadın cinayeti haberi görmek de  kaçınılmaz oluyor.

O zaman halk kendi adaletini kendi uygulamaya koyuyor.

Bu konuda çok dolu ve öfkeliyim. Daha derli toplu yazarım sonra. Bu dursun şimdilik.

Fotoğraf ekleyecektim google görselleri içimi kararttı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder