12 Ağustos 2015 Çarşamba

Melankolik Bağlanma

Güvensiz bağlanma kendin olmaktan korkmak demek. (bunu farklı bir kaynaktan okudum. Melankolik bağlanma olarak adlandırılmış)

Güvenli bağlanma geliştirememiş olan birey:
- Eşinin sevgi ve ilgisinden asla emin olamaz
- Yaşadığı beraberliğe her zaman hak ettiğinden daha fazla önem atfeder.
- Terk edilme korkusundan dolayı yaşadığı beraberliği ne olursa olsun bitirmek istemez. (çünkü terk edilme korkusu dehşet duygusu uyandırır) Burada açıklama gerektiren bir durum var. Güvenli bağlanma ilişkisi bebekliğin ilk yıllarında oluştuğu için, bebek güvensiz hissettiğinde (gerekli bakımı alamadığında, istikrarlı bir anne-bebek ilişkisi olmadığında vs) bunu kelimelere dökecek birikime sahip değildir. Ancak duyguyu yaşar. Yetişkin yaşamında da bu yüzden terk edilince ne olacağını kelimelere dökemez, çünkü hissettiklerinin kelime karşılığı yoktur, ama dehşet duygusunu yaşar.
- Melankolik, bir insanın duygusal sıcaklığına, görmeyi düşündüğü yakınlığa erişebilmek için kendisinin sahip olamadıklarını umutsuzca karşısındakine verir. Anlayış, övgü, değer, ilgi, bakım... ( Çok can acıtıcı di mi? )
- Aşk ilişkisinde insanlar "ben" ve "sen" ayrımını ortadan kaldırmak, mümkün olduğunca "biz" olmak isterler. Melankoliklerde bu durum epey bir aşırıya kaçar. Karşı tarafın en ufak bir "ben" olma talebi uzaklaşma, dolayısıyla terk edilme, önemsenmeme olarak görülür ve melankolik için alarmlar çalmaya başlar. Yani bağımlılık melankolik için güvencedir.
- Melankolik, yakınında bulunan insanları idealize eder.Onların kötü yönlerini görmezden gelir. Yapıp ettiklerini zararsızlaştırır, affeder, çünkü bunları görmek ilişkiyi tehlikeye sokar.
- Bu arkadaşların çok "iyi" özellikleri vardır. Alçak gönüllülük, uzlaşabilme, empati, acıma duyguları, büyük bir sevme becerisi, kendini verme ve feda etme istekliliği...Ama işte alçak gönüllü olmayı abartır Kendi isteklerinden vazgeçer, onların farkına bile varmaz.
- Melankoliğin terk edilme korkusuyla baş edebilme becerilerinden biri "ben seni seviyorsam, bundan sana ne" düşüncesidir.
- Daha sert yolu da "beni terk edersen kendimi öldürürüm", "sen yoksan yaşamamın anlamı yok"  :)

Kaynak: Alper Hasanoğlu "Bir Terapistin Arka Bahçesi"
Güzel kitap tavsiye ederim.
2 yorum:

  1. Bu kitabı mutlaka okumalıyım :) Ve sen daha çok gelmelisin buralara Nalan..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. kitabı beğeneceğini umuyorum kahve telvesi. :) İyi ki varsın bir de :)

      Sil